Şahabettin Dede Türbesi İZMIR

Şahabettin Dede Türbesi , İzmir

İzmir Camii, Kilise ve Diğer Dini Tesisler

Anadolu Selçuklu Beylik liderlerinden ve Aydın sancak beyi Halil Yahşi Bey’den gördüğü yakın ilgi nedeniyle Ayasuluk’a (Selçuk) yerleştiği bilinen Şehabettin Dede, Sivas’ta Balaban Bey’den kırk sene ders görmüş ve Sivas’tan geldiği için Sivasi olarak anılmıştır. Şehabettin Dede bilinenin aksine, Sivas kökenli değildir. Bu konuda en önemli kaynaklarımızdan birisi olan Evliya Çelebi Şehabettin Sivasi için şunları kaydeder: “Sivas’ta Danişment oğullarından Melik Beyzade Cenani Bey’in kölesidirki Gürcistan’da Dadyan asıllı imiş. Sivas’ta Balaban Bey’den kırk sene ders görmüş ve Şehabeddin-i Sivasi adını almıştır. Sonra Bursa’ya gidip Zeyneddin Hafi hazretlerinden batın ve ledün ilimlerini tamamlamış, onu izni ile Şeyh tefsiri diye çok muteber tefsiri yazmıştır.” Diğer önemli kaynağımız olan Doç. Dr. Bedri Noyan Dedebaba ise Şehabettin Dede için şunları kaydeder: “Sivas’lı Şehabüddin Baba, Zeyniyye Tarikatında iken sonradan Bektaşilikten nasib almıştır. Aydın oğlu Mehmet zamanında Ayasuluğ (şimdiki adı Selçuk)’a gelmiş,860H. De orada Hakk’a yürümüştür. Kadınlar kendisine “Havlucu Baba” diyorlar ve Horaz adıyorlar. İki ciltlik tefsir ve Risale – tün-Necat adlı eserleri vardır.Cezzab-ül-kulüb adlı tasavvufi eseri yanında başka yapıtları da bulunmaktadır.” 1378 yıında Selçuk'ta vefat etmiş ve burada defnedilmiştir.Türbesi sürekli ziyarete açıktır.

İzmir
İzmir
İzmir Camii, Kilise ve Diğer Dini Tesisler

Şahabettin Dede Türbesi GİDEN ESHOT OTOBÜSLERİ

Şahabettin Dede Türbesi Nerdedir? Şahabettin Dede Türbesi Nasıl Gidilir?

Yol Tarifi İzmir Şehir Rehberi'ni kullanarak Şahabettin Dede Türbesi nerededir, Şahabettin Dede Türbesi nasıl gidilir anında öğrenin! Yol Tarifi'nin İzmir şehir rehberinde Şahabettin Dede Türbesi adres ve telefon bilgilerini alabileceğiniz gibi İzmir'de bulunan diğer Camii, Kilise ve Diğer Dini Tesisler listesine ulaşabilirsiniz. İşte bu sayfada bulabileceğiniz bilgiler:

  • Şahabettin Dede Türbesi Yol Tarifi: Yol Tarifi'nin Şahabettin Dede Türbesi için hazırlamış olduğu bu sayfanın tepesinde Yol Tarifi haitası bulunmaktadır. Haritada Şahabettin Dede Türbesi açık yeşil renkle işaretlenmiştir. Aynı zamanda, Şahabettin Dede Türbesi yakınında bulunan ESHOT otobüs durakları da mavi renkle işaretlenmiştir.
  • Şahabettin Dede Türbesi Nasıl Gidilir?: Yol Tarifi haritasında Şahabettin Dede Türbesi yakınında bulunan otobüs durakları listelenmiştir. Bu duraklara tıklayarak o duraktan geçen ESHOT otobüslerini bulabilirsiniz. Ayrıca Yol Tarifi'nin "Oraya Nasıl Gidilir?" özelliğini kullanarak da bulunduğunuz yerden Şahabettin Dede Türbesi nasıl gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • Şahabettin Dede Türbesi Adres, Şahabettin Dede Türbesi Nerdedir?: Yol Tarifi İzmir şehir rehberinde Şahabettin Dede Türbesi adresi "İzmir" olarak kaydedilmiştir.
  • Şahabettin Dede Türbesi Telefon Numarası: Yol Tarifi İzmir şehir rehberinde kayıtlı Şahabettin Dede Türbesi telefon numarası ""dir.
  • Şahabettin Dede Türbesi Giden Otobüsler: Yol Tarifi haritasının hemen altında yer alan " Şahabettin Dede Türbesi Giden ESHOT Otobüsleri" kısmında Şahabettin Dede Türbesi yakınından geçen ESHOT otobüsleri listelenmiştir. İzmir belediyesi otobüsleri kalkış duraklarına göre sıralanmıştır. Bulunduğunuz yere en yakın ESHOT otobüs durağını bularak o duraktan Şahabettin Dede Türbesi 'e hangi otobüsle gidebileceğinizi bulabilirsiniz.
  • İzmir Camii, Kilise ve Diğer Dini Tesisler: Her gün genişleyen Yol Tarifi İzmir şehir rehberini kullanarak İzmir'de bulunan diğer Camii, Kilise ve Diğer Dini Tesisler listesine ulaşabilirsiniz.

Şahabettin Dede Türbesi YOL TARİFİ ETİKETLERİ

  • sivas şahabettin dede adres